Rapoo- It solutions & Corporate template

04-8458401

צור קשר

office@k-usha.org.il

שלח דוא"ל

אתר הנצחה לתושבי הישוב .
יהי זיכרם ברוך...

דף הנצחה לזנד יוסף ז"ל
(08/09/1932 - 20/02/2017)     ( ז אלול תרצ"ב  -  כד שבט תשע"ז )

יוסק'ה נולד בבוקרשט, רומניה בשנת 1932 להוריו עמליה ודב. במלחמת העולם הועבר, כמו רבים מיהודי רומניה, למחנה בטרנסדניסטריה, שאמנם לא הייתה בו השמדה מאורגנת של יהודים, אך המחלות, הרעב ושאר קשיים הפילו בהם חללים רבים. רבים ממשפחתו של יוסק'ה ניספו בשואה.

לאחר המלחמה הצטרף לתנועת "הנוער הציוני", וב-1948 הגיע כמעפיל בלתי חוקי (בתקופת המנדט הבריטי) לארץ ישראל. להלן קטע שהוא כתב בעת הכשרתו בחברת "הנוער הרומני" (כך היא נקראה) באושה. שימו לב לעברית המשובחת, שנכתבה לאחר לימוד השפה בתנועה ברומניה ובהכשרה באושה, וכל זאת תוך שנים מעטות:

"... קיץ 1947. אני במושבת קיץ של "הנוער הציוני" – "במאבק". מושבה יפה הייתה אולם העיקר לקחו את לבי אימוני צבא אשר קיבלנו כמובן בהסתר. בשובנו העירה היה הקן בכל רע. ניגשנו במשנה מרץ לעבודה והחיינו את הקן.

יום שני, 22 בדצמבר 1947. בשעה 21:00 יצאנו מהעיר בדרך המחתרת ארצה. איש מאיתנו לא ידע מה יהיה נמל ההפלגה, עד אשר הגענו לבורגס שבבולגריה. ב-26 לדצמבר עלינו על האניה "עצמאות". בצאתנו את הדרדנלים הופיעה באופק אניית מלחמה אנגלית. במשך שני לילות היינו מוקפים תשע אניות גדולות. ב-31 לדצמבר עלו המלחים הבריטים על סיפוננו. ב-1 בינואר 1948 הגענו לנמל פמגוסטה. בהתחלה היה לנו רע מאד. דרנו באוהלים קרועים. קור, בוץ, גשם, חוסר אוכל – ועל הכל הדיכאון. כעבור חודש וחצי התחילו להגיע המשלוחים הראשונים של הג'וינט. ב-24 למרץ עשבנו את קפריסין ובפורים הגענו ארצה. כעת הנני בחברת הנוער העולה באושה ומקווה שבגמר הכשרתנו נצא לבנות ישוב חדש במולדת".

זמן לא רב לאחר סיום הכשרתו בחברת הנוער התגייס לצה"ל (בראשית שנות ה-50') ועם שחרורו חזר לאושה. הוא היחיד מחברת הנוער "הרומנית" שנשאר אצלנו. במהלך חברותו באושה עבד במספר ענפים ומקומות, כמו גידולי שדה, הבולדוזר המפורסם T.D.9, שבו ביצע עבודות בכל רחבי המדינה; מפעל "מילובן" (לייצור מוצרי כותנה) במילואות ואף נשלח לשנתיים לאנגליה בשליחות הסוכנות, לארגן קבוצות "שנת שירות" של צעירים יהודיים בקיבוצים בארץ וקבוצות נוער יהודי להתנדבות למטרות שונות בישראל. הוא גם מילא אצלנו תפקידים שונים, כגון מרכז וועדת בריאות, מדריך קבוצות שנת שירות, בהן הקבוצה של אשתו אנה ז"ל; אחראי רכב לחבר ועוד. במשך שנים רבות היה אחראי על הלוגיסטיקה של מלאי העדשות ב"אופטיפלס".

שנים רבות התנדב במד"א, וגם זכה בשנה מסוימת בפרס "העובדים המצטיינים של מד"א". היה לו קשר נפלא עם בני נוער שהתנדבו לארגון, שממש העריצו אותו. עד יומו האחרון נותר בקשר הדוק עם רבים מהם.

קשה לי מאד לכתך מעימנו יוסק'ה – ידידי כאח לי. נשארת אופטימי ומלא הומור – ועל אף כל האסונות שפקדו אותך – ממוראות מלחמת העולם, העלייה הבלתי לגלית והכליאה בקפריסין, מותו של בנך יוחאי ורעייתך אנה, והמחלה הארורה שפקדה אותך, אך נאבקת בה באומץ עד כלות.

הקמת משפחה לתפארת – ילדים ונכדים שיזכרו אותך שנים רבות בערגה, וגם ידידיך ומוקירך הרבים באושה ינצרו באהבה את זכרך.

הכרתיך מנעורי, ונקשרה נפשי בנפשך. היית גם "המחנך"ש ל בנך איתן, ואף עמליה הייתה תלמידתי בשנה מסויימת. היית כל כך ער ודאוג למצבי ילדיך שדה החינוך (ובודאי גם במגזרים אחרים), והיו לנו שיחות רבות על כך – כידידים והחלפת מידע ודעות בין מורה להורה.

נוח בשלום על משכבך יוסק'ה רעי מנוער. ימתקו לך רגבי האדמה הזאת שאתה כה אהבת וטיפחת וטרחת בעבודתה ובהשבחת תנובתה. וחבל על דאבדין דלא משתכחין.

שמעון רכסהוסף< חזרה לאתר הנצחה
usha abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות